PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32142}

Andriej Rublow

Andrey Rublyov
8,0 8 686
ocen
8,0 10 1 8686
8,5 20
ocen krytyków
Andriej Rublow
powrót do forum filmu Andriej Rublow

Trzeba przyznać że film jest ciekawy i dobrze zrobiony, bardzo ładnie oddaje klimat tamtych dni tylko że .... jest o wszystkim i o niczym. Tytuł sugerowałby że jest to opowieść o Andrieju Rublowie ale to blef. Film jest raczej wycinkiem z historii XV wiecznej Rusi i tak go postrzegam. Cenię ten film za warsztat i klimat. Kawał dobrej roboty. Natomiast nie odnajduje w nim wartości duchowych. Są czytania z Biblii, są fragmenty drogi krzyżowej, jest króciutka scena rozmowy na tematy duchowe i ... to wszystko. Bo jest też wielka scena walk i historia z odlewaniem dzwonu, która do opowieści o Rublowu nie ma większego znaczenia. W sumie wielki zawód. Najbardziej zdziwiony jestem że film ten jest tak wysoko ceniony za szczególne walory religijne. Ja nie odnajduje w nim wartości duchowych. Nie czuję przesłania.

ocenił(a) film na 10
torgal

Film jest o indywidualnym poszukiwaniu Boga poprzez sztukę, akt kreacji. O powstawaniu wrażliwości artysty w czasach pogardy, wojny i chaosu, który ostatecznie tworzy arcydzieło, dzięki któremu doświadcza duchowego oczyszczenia (motyw katharsis w ostatniej scenie z padającym deszczem, obmywającym ziemię i konie) i zbliża się do Stwórcy. Historia dzwonu jest szczególnie ważna, bo chłopiec który go lepił przechodzi przez podobną ścieżkę co malarz ikon, tryumfując mimo oporu i niewiary społeczeństwa, co nie udało się temu człowiekowi co leciał, a został schwytany przez ziomków w sieci.

Nie jestem na tyle mocny intelektualnie, żeby zanalizować dokładnie film, ale to co napisałem wyżej jest jego głównym wydźwiękiem. Krajobraz średniowiecznej Rusi to raczej dodatek do tego obrazu sakralizacji sztuki, wyniesienia jej ponad ponad człowieczeństwo i zbliżenie do absolutu.

Ze względu na bogatą treść i znakomitą formę polecam przejrzenie jakichś profesjonalnych analiz tego arcydzieła, gdyż jak mówiłem, jestem zbyt głupi żeby to jakoś dokładniej wyjaśnić. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
dumnie

Dokładnie. Zgadzam się. Film opiewa pełną profeską. A realizacja przepiękna.

http://literackiespelnienie.blogspot.com/2014/02/100-filmow-ktore-trzeba-zobaczy c-cz4.html

ocenił(a) film na 10
dumnie

Zgadza się, ten film trzeba przemyśleć, poukładać sobie to wszystko czego doświadczamy. Ogłupiani przez holyłudzkie produkcje, gdzie wszystko jest wyłożone na tacy, musimy się wysilić żeby pojąć film Tarkowskiego, ale warto podjąć ten wysiłek. Tym którzy jeszcze nie widzieli polecam gorąco Stalkera, równie genialne dzieło tego reżysera, choć już w tematyce SF.

ocenił(a) film na 9
torgal

no bo chociaz nie zylem w tamtych czasach to tak bylo o wszystkim i o niczym ,nie bylo wtedy milionow rzeczy ktorymi ludzie mogli sie zajac, mam na mysli bohatera jak i rowniez pozostale osoby

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones